فناوری تشخیص چهره (Face ID) در مک بوک ها قرار خواهد گرفت.

طبق گزارش های منتشر شده همچون برخی از آیفون و آیپد های این کمپانی قرار است فناوری تشخیص چهره (Face ID) در مک بوک ها قرار گیرد. گفته می‌شود اپل در تلاش است تا فیس آیدی را به رایانه های مک خود اضافه کند. طبق گزارشاتی که از 9to5Mac منتشر شده در هسته ی سیستم عامل MacOS Big Sur نسخه بتا ۳ کدهایی وجود دارد که به پشتیبانی از PearlCamera اشاره می‌کنند. در رابطه با PearlCamera باید گفت که این کلمه نامی است که اپل برای اشاره به دوربین TrueDepth دارد. اپل در گذشته و زمانی که در سال 2017 قصد عرضه آیفون X را داشت از این نام استفاده کرده بود.

مشاهده کدهایی مثل FaceDetect  و BioCapture در مک او اس بیگ سر بتای شماره‌ی ۳ که مانند کدهای ios هستند نشان دهنده این است که فیس آیدی به به مک بوک ها اضافه خواهد شد.

فناوری تشخیص چهره (Face ID) در مک بوک ها برای بازکردن قفل موجب راحتی کاربران می‌شود. در حال حاضر فقط مک بوک ایر و پرو از فناوری تاچ آیدی و سیستم ورود بیومتریک استفاده می‌کنند استفاده از فناوری فیس آیدی برای آیمک ها بسیار مناسب است زیرا قرار دادن تاچ آیدی به تراشه امنیتی T2 احتیاج دارد و با توجه به عدم وجود صفحه کلید داخلی قرار گیری آن در صفحه کلید بی سیم نیز غیر منطقی به نظر می‌رسد. فناوری فیس آیدی به موتور پردازش عصبی Neural Engine که از زمان معرفی تراشه‌ی A11 Bionic، بخشی از پردازنده‌های سری A نیز محسوب می‌شود احتیاج دارد تا به وسیله یادگیری ماشین چهره‌ی کاربر را به سرعت شناسایی کند.

طبق گفته های اپل این کمپانی قصد استفاده از پردازنده های اپل سیلیکون را دارد این پردازنده از همان موتور عصبی موجود در آیفون و آیپد بهره می‌برد و احتمالا دلیل عدم معرفی فیس آیدی برای مک ها استفاده آنها از تراشه های اینتل است. پیش بینی می‌شود با توجه به اینکه اپل در آینده از تراشه های سفارشی خود استفاده خواهد کرد موتور عصبی را نیز به آن اضافه کند.

با قرار گرفتن پردازنده های اپل سیلیکون در مک بوک ها امکان اجرای برنامه های ios و به کمک دوربین TrueDepth نیز امکاناتی مانند میموجی متحرک و همچنین هماهنگی بیشتر با برنامه‌های واقعیت افزوده فراهم خواهد کرد.

برای خرید انواع گوشی های آیفون و مقایسه و مشاهده قیمت روی اینجا کلیک کنید.