معرفی انواع لنز دوربین گوشی های موبایل هوشمند

همیشه یکی از پارامتر های مهم در خرید گوشی مشخصات دوربین آن بوده است. با گذشت زمان و پیشرفت گوشی های هوشمند شاهد پیشرفت در بخش دوربین بودیم که این روند همچنان نیز ادامه دارد. به طوری که در ابتدا یک دوربین به دوربین اصلی اضافه شد و شاهد دوربین های دوگانه بودیم و در ادامه و در سال 2018 هواوی گوشی با سه دوربین را عرضه کرد. بعد از عرضه گوشی با دوربین سه گانه بعد از مدتی سامسونگ برای اولین بار با گوشی گلکسی A9 2018 دوربین های 4 گانه را معرفی کرد. در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع لنز های دوربین در گوشی های هوشمند بپردازیم. با ما همراه باشید.

استفاده از چندین دوربین در گوشی های هوشمند باعث اضافه شدن قابلیت های متفاوت در عکسبرداری مانند حالت پرتره و.. می‌باشد. همچنین استفاده از چند دوربین در یک گوشی به جای یک دوربین باعث شده تا بتوان عکس‌هایی با دامنه‌ی دینامیک بهتر و گسترده‌تری ثبت کرد.

 

لنز دوربین واید (Wide)

لنز دوربین واید Wide)) در واقع مهم ترین و اصلی ترین لنز دوربین گوشی است. فاصله کانونی این لنز کمی زیاد است و برای عکسبرداری عادی بسیار کاربرد دارد. نکته قابل توجه وضوح لنز واید است که در مقایسه با دیگر لنزها بیشتر می‌باشد. لنز دوربین واید Wide)) دارای زاویه دیدی وسیع تر از زاویه دید چشم انسان بوده و این امکان را فراهم می‌کند تا محدودهٔ وسیع‌تری از منظرهٔ جلوی دوربین را ثبت کنند. فاصله کنونی در این لنزها نسبت به قطر سنسور کمتر بوده و باعث شده تا فضای بیشتری در عکس ها جابگیرد.

 

معرفی انواع لنز دوربین گوشی های موبایل هوشمند

 لنز دوربین تله‌ فوتو (Telephoto)

لنز تله فوتو دارای فاصله کانونی بیشتری نسبت به لنز واید بوده و بزرگنمایی را با افت کیفیت ناچیز امکان پذیر می‌کند. لنز دوربین تله‌ فوتو (Telephoto) زوم و بزرگنمایی بهتری را برای کاربر فراهم کرده و به وسیله این لنز دو تکنولوژی زوم در دسترس است. 1-زوم دیجیتال Digital Zoom)) که با استفاده از این تکنولوژی قسمتی از تصویر بزرگتر نمایش داده شده و با افزایش بزرگنمایی به طور نسبی کیفیت تصویر نیز کاهش پیدا می‌کند.2- زوم اپتیکال Optical Zoom)) که بزرگنمایی تصاویر را بدون افت کیفیت تصویر ممکن می‌سازد. لنزهای تله فوتو به کار رفته در گوشی های هوشمند که اخیرا به بازار عرضه می‌شوند کیفیت خیلی بالایی ندارند و معمولا با زوم کردن 3 برابری کیفیت تصویر را حفظ می‌کنند. لازم به ذکر است لنز های تله فوتو صرفا برای بزرگنمایی و زوم به کار رفته و تاثیر زیادی در کیفیت تصاویر ندارند. تصویر زیر نمونه ای از یک تصویر ثبت شده با لنز دوربین تله‌ فوتو (Telephoto) می‌باشد.

 

معرفی انواع لنز دوربین گوشی های موبایل هوشمند

لنز تشخیص عمق (Depth Sensor)

لنز تشخیص عمق امکان عکسبرداری پرتره (Portrait Mode) را فراهم می‌آورد. به طوری که در این حالت سوژه اصلی مشخص شده در تصویر کاملا نسبت به پس زمینه آن تفکیک خواهد شد و پس زمینه تصویر نسبت به سوژه کمی تار خواهد شد. در عکس های پرتره سوژه اصلی تصویر شناسایی و نسبت به پس زمینه با دقت بالاتری تفکیک می‌شود. وضوح  لنز های تشخیص عمق پایین  بوده و در حدود 2 یا 5 مگاپیکسل می‌باشد و تاثیر مستقیمی بر روی عکسبرداری عادی با لنز اصلی گوشی ندارند. تصویر زیر نمونه ای از یک تصویر ثبت شده با لنز دوربین لنز تشخیص عمق (Depth Sensor) می‌باشد.

معرفی انواع لنز دوربین گوشی های موبایل هوشمند

لنز ماکرو (Macro Camera)

از دیگر لنزهای دوربین گوشی های هوشمن با دوربین چندگانه لنز ماکرو است که برای ضبط عکس‌های بزرگنمایی شده از اجسام و اشیای کوچک کاربرد دارد.تصاویر ثبت شده با این لنز حالت میکروسکوپی داشته و جزئیات را بسیار دقیق نمایش می‌دهد. لنز تشخیص عمق (Depth Sensor) می‌باشد.

معرفی انواع لنز دوربین گوشی های موبایل هوشمند

لنز دوربین اولتراواید (Ultrawide)

این لنز دارای فاصله کانونی کمتری نسبت به لنز تله فوتو و واید است می‌باشد و همچنین  از زاویه دید گسترده تری بهره برده و معمولا در گوشی هایی با دوربین چندگانه دیده می‌شود. لنز اولترا واید با استفاده از زاویه دید گسترده تر فضای بیشتری را هنگام عکسبرداری پوشش می‌دهد.

معرفی انواع لنز دوربین گوشی های موبایل هوشمند برای خرید گوشی های موبایل با بهترین قیمت روی اینجا کلیک کنید.