گواهینامه های ایزو (ISO) باغ کالا

مفتخریم بگوییم مجموعه باغ کالا ضمن دریافت تمامی نمادهای اعتبار از جمله: نماد الکترونیکی سایت یا همان اینماد، مجوز عضویت انجمن صنفی کسب و کارهای مجازی، اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، گواهی عضویت انجمن علمی تجارت الکترونیک، گواهی عضویت نظام صنفی رایانه ای کشور، نماد و نشان ملی ثبت رسانه های دیجیتال، گواهی شرکت های خلاق، گواهی عضویت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اکنون موفق به کسب انواع گواهینامه های ایزو 10004، 10002، 14001، 45001، 9001،27000،10668،20000، (Integrated Management System (IMS شده است.

گواهینامه ایزو 10002

این استاندارد، راهنما و کمکی، برای طراحی یک سیستم اثربخش و کارآمد برای فرآیند رسیدگی به شکایات مشتری در تمامی سازمان ها اعم از تجاری و غیر تجاری و حتی در تجارت الکترونیک می باشد. هدف اصلی این گواهینامه، کمک رساندن به مشتریان، سازمان ها و کلیه طرف های ذینفع می باشد.

وقتی که سازمان، شکایتی را از مشتری دریافت می کند، این شکایات می تواند فرصت های زیادی را برای بهبود محصولات و فرایندها در اختیار سازمان قرار دهد. باغ کالا علاوه بر دریافت 8 نماد اعتماد موفق به اخذ ایزوهای مختلف شده است که ایزو 10002 یکی از آنهاست.

گواهینامه ایزو 10003

از دیگر ایزوهای باغ کالا ایزو 10003 است که به منظور حل اختلافات و راه حل برای رسیدگی به شکایات خارج از سازمان ایجاد شده است. در واقع این استاندارد برای شکایاتی که درون سازمان حل نمی شوند راهکار ارائه می دهد. هدف از این استاندارد این است که نارضایتی مشتریان از شکایات حل نشده را به حداقل برساند. و راه حل های استانداری در اختیار سازمان ها قرار می دهد.

گواهینامه ایزو 10004

این گواهینامه مربوط به شاخص رضایت مشتریان CSI (customer satisfaction index) می شود که شاخصی مطلوب و آمیخته از پارامتر های مختلف برای اندازه گیری رضایت مشتریان می باشد.

این استاندارد شامل 8 بند می باشد. هم چنین این استاندارد در ابتدا با عنوان ISO/TS 10004:2010 معرفی شد که در سال 2012 تبدیل به ISO 10004:2012 شد.

عبارت TS در کنار ایزو مخفف Technical Specification  یا مشخصه های فنی است که معمولا بر روی استانداردهای تخصصی مانند استاندارد صنایع خودرو سازی و یا نفت، گاز و پتروشیمی دیده می شود. این عبارت در سال 2012 از استاندارد ایزو 10002 حذف شد.

در این استاندارد، به موارد مختلفی مثل انواع روش های نظرسنجی، نحوه نظرسنجی از مشتریان،طریقه تقسیم بندی مشتریان و … اشاره شده است.در نهایت باید گفت که باغ کالا موفق به کسب گواهینامه ایزو 10004 شده است.

گواهینامه ایزو 14001

استاندارد ISO 14001 یکی از ایزوهای باغ کالا بوده که در واقع استانداری است که بااستفاده از راهنمایی ها و دستورالعمل های خود باعث جلوگیری از آسیب های وارد شده به محیط زیست توسط دیگر سازمان ها خواهد شد و یا تا حدامکان این آسیب ها حذف یا به حداقل کاهش یابد. دستیابی به گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ همچنین می تواند کنترل بیشتری بر هزینه ها و سایر موارد داشته باشد. گواهینامه ISO ۱۴۰۰۱ به شما این اعتبار را می‌دهد تا بتوانید از آن برای رشد کسب‌وکار خود در یک روش زیست‌محیطی و اقتصادی استفاده کنید.

استاندارد ISO 14001 در مورد هر سازمانی که مایل به اعمال موارد زیر باشد کاربرد دارد : 1) اجرا ، نگهداری و بهبود یک سیستم مدیریت زیست محیطی  2) حصول اطمینان از انطباق با خط مشی زیست محیطی که خود تعیین کرده است  3)اثبات این انطباق به دیگران   3)درخواست گواهی / ثبت سیستم مدیریت زیست محیطی خود توسط یک سازمان برونی (CB)  4)تعیین انطباق با این استاندارد و اظهار آن توسط خود سازمان

گواهینامه ایزو 45001

یک سیستم مدیریت سلامت و ایمنی شغلی به شما کمک می کند تا مهمترین دارایی سازمان یعنی نیروی انسانی خود را حفظ کنید و به پیشرفت و برتری در کسب و کار خود برسید. ایزو ۴۵۰۰۱ استاندارد ایزو برای سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای (OH & S) است که در مارس ۲۰۱۸ منتشر شده است. هدف از ایزو ۴۵۰۰۱ کاهش آسیب های شغلی و بیماری ها است. ایزو ۴۵۰۰۱ همچنین ساختار سطح بالایی از دیگر استانداردهای ایزو مانند ISO 9001: 2015 و ISO 14001: 2015 را دنبال می کند که این امر باعث می شود که با این استانداردها هماهنگ شوند. به گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت و ایمنی، از جمله متخصصانی که در کمیته ایزو کار کرده اند – ISO 45001 یک پیشرفت مهم است. برای اولین بار در سطح بین المللی، مشاغل در همه ابعاد می توانند به یک چارچوب واحد دسترسی پیدا کنند که مسیر مشخصی را برای توسعه اقدامات بهتر و قوی تر بهداشت و ایمنی شغلی در اختیار شما قرار می دهد.

گواهینامه ایزو 9001

از دیگر ایزوهای باغ کالا گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ است به مدیریت کیفیت در خدمات و تولیدات اطلاق می گردد. ایزو ۹۰۰۱ به عنوان استاندارد شناخته‌شده بین‌المللی برای سیستم‌های مدیریت کیفیت (QMSتعریف شده ‌است. استاندارد ISO 9001 استانداردی جامع و عمومی برای تمامی شرکت ها ، سازمان ها و مراکزی است که ب موضوع کیفیت توجه دارند. شرکت ها و مراکزی که موفق به اخذ گواهینامه استاندارد ISO 9001 می گردند به مشتریان خود اعلام می دارند که یک سیستم مدیریت کیفیت موثر در آن شرکت فعال است. ایزو ۹۰۰۱ راهی سریع و آسان برای مصرف کنندگان بالقوه است که ببینند آیا شرکت شما وقت و تلاش خود را برای اطمینان از این که محصول یا خدماتی که ارائه می دهید، دارای کیفیت قابل قبول است یا خیر. استاندارد ایزو ۹۰۰۱ از ساختار مشترک ارائه شده توسط Annex SL پیروی می کند. ISO 9001: 2015 با سایر سیستم های مدیریتی، مانند ISO 14001 سازگاری بیشتری دارد و باعث می شود که ادغام سیستم های مدیریتی موثرتر و کارآمدتر شود. استاندارد ISO 9001 بدین منظور تدوین شده است تا سازمان ها را از هر نوع و در هر اندازه ای که باشند در استقرار و اجرای مؤثر سیستم مدیریت کیفیت یاری دهند.

گواهینامه ایزو (Integrated Management System (IMS

سری گواهینامه IMS (سیستم مدیریت یکپارچه) شامل سه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 ، سیستم مدیریت ایمنی سلامت ISO 45001 و سیستم مدیریت ایمنی و سلامت ISO 45001 میباشد.در سیستم مدیریت یکپارچه ، استاندارد ISO 9001 به موضوع مدیریت کیفیت تولیدات یا خدمات سازمان میپردازد.گواهینامه IMS و  HSE هر دو از نوع گواهینامه های ترکیبی هستند به این معنی که سیستم مدیریت یکپارچه شامل سه استاندارد  ISO 9001 ، ISO 14001  ،ISO 45001 بوده و استاندارد HSE-MS شامل 2 گواهینامه ی ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ ( OHSAS 18001) میباشد. عمده تفاوت HSE  و سیستم یکپارچه مدیریت در دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ می باشد.به عبارت دیگر شرکت هایی که گواهینامه IMS را دریافت می کنند، ذاتا الزامات HSE را نیز پوشش داده اند. آخرین ورژن ارائه شده برای سری استاندارد های مجموعه سیستم یکپارچه مدیریت به صورت ISO45001:2018   ISO 9001:2015   ISO14001:2015  بوده که ایزوسیستم آماده مشاوره و صدور گواهینامه IMS سیستم یکپارچه مدیریت می باشد.گواهینامه های سری IMS شامل ۳ استاندارد و ۴ گواهینامه بوده و بهترین انتخاب برای تمام واحد های صنعتی ، پیمانکاری ، عمرانی و صنفی به دلیل جامعیت و هزینه بسیار مناسب می باشند.

گواهینامه ایزو 27000

گواهینامه ایزو 27000 یکی دیگر از ایزوهای باغ کالا است که جنبه امنیتی دارد. نقض های امنیتی زیاد در سطوح مختلف از جمله فناوری، پیکربندی و سیاست های امنیتی وجود دارندکه همه و همه باعث بوجود آمدن پیامدهای منفی زیادی می شوند. در همین راستای نیاز به وجود یک استاندارد در حوزه امنیت اطلاعات، یک گروه کاری ویژه امنیت اطلاعات در موسسه استاندارد انگلستان در اوایل دهه 90 میلادی شکل گرفت. فعاللیت های این گروه منجر به شکل گیری اولین نسخه استاندارد به نام BS7799 در سال 1995 شد. با گذشت زمان و پیشروی فناوری های جدید، امنیت اطلاعات و نگرانی کاربران کامپیوترها به یک موضوع مهم مبدل شد و همین امر و نیز جلوگیری از گسترش استاندارد BS7799 در برخی کشورها باعث شد تقاضا برای وجود یک استاندارد تحت نظر موسسه بین المللی ISO در حوزه امنیت اطلاعات بالا برود. بنابراین در سال 2005 موسسه بین المللی استاندارد به این نتیجه رسید که یک استاندارد واحد جوابگوی تامین امنیت در حوزه های مختلف نمی باشد. در نتیجه در سال 2005 مجموعه خانواده استاندارد ISO 27000 ارائه شد که استاندارد امنیت را از جنبه های مختلف پوشش می دهد. خانواده استاندارد ISO 27000 از واحدهای زیر تشکیل شده است که هر یک وظایف مهمی در تامین امنیت را دارند. رعایت اصول مطرح شده در هر یک از اعضای خانواده استاندارد ISO 27000 باعث می شود امنیت در آن سطح بالایی حفظ شود.

گواهینامه ایزو 10668

از دیگر ایزوهای باغ کالا میتوان به ایزو 10668 اشاره کرد. استاندارد جدید ایزو ۱۰۶۶۸ ویرایش ۲۰۱۰ با عنوان “بهای نام تجاری – نیازمندی ها برای ارزش پولی نام تجاری” به تشریح شفاف روش های اجرایی و روش هایی برای اندازه گیری میزان ارزش یک نام تجاری می پردازد. برندها شامل نام ها، اصطلاحات، نشانه ها، نمادها، آرم ها و غیره هستند که محصولات، خدمات و اشخاص حقیقی و حقوقی را می شناسانند. ایزو ۱۰۶۶۸ نحوه تجزیه و تحلیل سه بعدی ۱) مسایل مالی، ۲) حقوقی، ۳) جنبه های رفتاری برند تمرکز دارد. حقوق مالکیت و محافظت از یک برند، اندازه بازار و روندها، تاثیر برند بر انتخاب های خرید و گرایش متفاوت ذینفعان به سوی برند نمونه هایی از راهنمایی این استاندارد هستند. استاندارد یاد شده چارچوبی شامل اهداف، مبانی، رویکردها و روش های ارزیابی و منابع داده ها و مفروضات کیفیت را مشخص می نماید. همچنین روش هایی را برای گزارش دهی نتایج ارایه می دهد.

مزایای استقرار ایزو ۱۰۶۶۸:

– تحلیل اقتصادی مبتنی بر مدل های EVA و MVA

– درج ارزش برند در گزارشات و صورت های مالی

– ارزش گذاری سهام و امکان ورود به بورس

– دریافت گواهی نامه بین المللی ارزش برند بر مبنای استاندارد مورد نظر

– استفاده به عنوان آورده در سرمایه گذاری های مشتریک داخلی و خارجی

– اخذ وام و تسهیلات بانکی

– تبلیغات و پایش موفقیت برند

– برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک برند

گواهینامه ایزو 20000

این استاندارد ، استاندارد بین المللی مدیریت کیفیت در حوزه خدمات فناوری اطلاعات و IT است. آخرین ویرایش استاندارد ایزو ۲۰۰۰۰ در سال ۲۰۱۱ توسط سازمان ایزو منتشرشده است.

استاندارد ايزو ۲۰۰۰۰ بهترین روش بین المللی برای مدیریت خدمات  IT می باشد جدید ترین ویرایش و نسخه آن در April 2011 منتشر شده است. هم چنین ویرایش جدید این استاندارد به سایر استاندارد های مدیریتی ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۲۷۰۰۱ نزدیک شده است. گواهینامه مدیریت خدمات IT ، ایزو ۲۰۰۰۰ ، منجر به بهبود ارائه خدمات و افزایش رضایتمندی مشتریان و بهبود مستمر می گردد. از دیگر ایزوهای باغ کالا میتوان به ایزو 20000 اشاره کرد.